MELISE: Γραμματισμός στα MME για πολίτες τρίτης ηλικίας

Το Εργαστήριο Ειρηνευτικής Δημοσιογραφίας (Peace Journalism Lab) του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης συμμετέχει στο Πανευρωπαϊκό πρόγραμμα «MELISE: Media Literacy for Senior Citizens in Europe» με σκοπό τη δημιουργία από κοινού με οργανισμούς και πανεπιστήμια του εξωτερικού μαθημάτων γραμματισμού στα ΜΜΕ για πολίτες τρίτης ηλικίας στην Ευρώπη.

Σκοπός είναι η προώθηση της διακρατικής συνεργασίας μεταξύ πανεπιστημίων και οργανισμών στην Ελλάδα, Ιταλία, Ισπανία, Πορτογαλία και Γερμανία για την ανάπτυξη των δεξιοτήτων που καλείται να έχουν οι ηλικιωμένοι ώστε να είναι εγγράμματοι σε θέματα που αφορούν τα ΜΜΕ. Το Εργαστήριο συμμετείχε στην πρώτη συνάντηση του προγράμματος που πραγματοποιήθηκε στη Βαρκελώνη, στα κεντρικά γραφεία του οργανισμού OCTAEDRO, στις 14-15 Μαίου. Στη πρώτη συνάντηση οι partners συναντήθηκαν και συζήτησαν για την έναρξη των εργασιών του προγράμματος. Το MELISE αφορά την ανάπτυξη πλατφόρμας και εκπαιδευτικού περιεχομένου με σκοπό την ενίσχυση των ικανοτήτων των ατόμων τρίτης ηλικίας στην Ευρώπη σε θέματα που αφορούν το γραμματισμό στα ΜΜΕ. Πιο συγκεκριμένα, στο πλαίσιο του προγράμματος αναμένεται να εξεταστούν οι ελλείψεις ως προς την εκπαίδευση των ατόμων τρίτης ηλικίας σχετικά με το γραμματισμό στα ΜΜΕ και η ανάπτυξη ειδικών μαθημάτων προσαρμοσμένων στις ανάγκες της εκάστοτε χώρας. Μαθήματα όπως η επαλήθευση ειδήσεων, η προστασία των προσωπικών δεδομένων και η κατανόηση των αφηγήσεων που οδηγούν στην ανάπτυξη παραπληροφόρησης θα σχεδιαστούν για να προσφερθούν μέσω μιας διαδικτυακής πλατφόρμας εκμάθησης σε πολίτες τρίτης ηλικίας.

Το πρόγραμμα στοχεύει στην ανάπτυξη δεξιοτήτων γραμματισμού στα μέσα για να διακρίνουν οι πολίτες την παραπληροφόρηση που προέρχεται από διαφορετικές πηγές καθώς οι ηλικιωμένοι μπορεί να είναι ιδιαίτερα ευάλωτοι στην παραπληροφόρηση που οφείλεται στην περιορισμένη έκθεσή τους στα ψηφιακά μέσα και στην έλλειψη εξοικείωσης. Παράλληλα, στόχος του προγράμματος είναι η αποφυγή απατών ώστε να μάθουν πως να αποφεύγουν δόλια μέσα. Οι πολίτες τρίτης ηλικίας θα κατανοήσουν τον τρόπο χρήσης των μέσων κοινωνικής δικτύωσης και των εφαρμογών ανταλλαγής μηνυμάτων ενώ παράλληλα θα βελτιωθεί η ψυχική τους υγεία καθώς θα μάθουν να χρησιμοποιούν ηθικά και υπεύθυνα τις παραπάνω πλατφόρμες.

Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα στην παρακάτω ιστοσελίδα:  www.meliseproject.eu