Webinar «How to give truth a louder voice online»

To DCN SEE Hub, το Digital Communication Network και το World Learning διοργανώνουν το webinar «How to give truth a louder voice online» το οποίο θα διεξαχθεί στις 16 Δεκεμβρίου του 2020, στις 17:00 (Ώρα Ελλάδας), με συντονιστή τον κύριο Νίκο Παναγιώτου, Αναπληρωτή Καθηγητή του Τμήματος Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ του Α.Π.Θ., και τον κύριο Χρήστο Σμιλιάνη.

Η παραπληροφόρηση έχει μετατραπεί από άμεση απειλή για τη δημοκρατία μας σε κίνδυνο για τις ζωές των ανθρώπων, δίνοντας παράλληλα πάτημα για την ανάπτυξη ακραίων εξτρεμιστικών θεωριών συνωμοσίας. Σε αυτό το webinar, θα αναλύσουμε πώς λειτουργούν οι διάφοροι μηχανισμοί παραπληροφόρησης ως προς τη διαμόρφωση των απόψεων και τι μπορούμε να κάνουμε για να ρυθμίσουμε την ημερήσια διάταξη. Θα παράσχουμε απεικονίσεις των πιο πρόσφατων τάσεων και εξελίξεων στην Ευρώπη και σε ολόκληρο τον Ατλαντικό σχετικά με βασικά ζητήματα, όπως η συνεχιζόμενη παραπληροφόρηση όσον αφορά τον Covid 19 και οι ακροδεξιές προσπάθειες προπαγάνδας.

Oμιλητές:

-Omri Preiss is co-founder and managing director of Alliance4Europe.

-Maia Mazurkiewicz is co-founder and Head of Intelligence at Alliance4Europe, coordinator of the Polish NGO network the European Front.

-Dr. Angelos Kaskanis is the Project Manager of Tactics Institute For Security & Counter Terrorism.

-Dr. Vassilis Kappis is a Deputy Director and Lecturer at the Centre for Security and Intelligence Studies in the University of Buckingham (BUCSIS).

Για την εγγραφή σας, ακολουθήστε τον παρακάτω σύνδεσμο: