Webinar «Fake News Hunters: Making sense of online disinformation»

To DCN SE Hub, το Digital Communication Network και το World Learning διοργανώνουν το webinar «Fake News Hunters: Making sense of online disinformation» το οποίο θα διεξαχθεί στις 22 Σεπτεμβρίου του 2020, στις 17:00 (Ώρα Ελλάδας) με συντονίστρια την επικεφαλής του DCN Romania Community, και πρόεδρο του Forum Apulum, Diana Filimon.

Επίκεντρο του εν λόγω event είναι η παραπληροφόρηση και τα αποτελέσματά της τα οποία εκδηλώνονται πολλές φορές και ως διαμαρτυρίες σε διάφορες χώρες, γίνονται αισθητά παντού και προσλαμβάνουν ολοένα και πιο πολιτικό χαρακτήρα, στην αυγή μιας πολύ περίπλοκης ψυχρής περιόδου με εκλογές.

Από τις αρχές του Απριλίου, το DCN έχει δημιουργήσει δύο ομάδες, μία στη Ρουμανία και μία στην Ελλάδα με σκοπό την παρακολούθηση και την ανάλυση της εξάπλωσης της παραπληροφόρησης. Σήμερα πια, σχεδόν έξι μήνες από τις απαρχές αυτού του εγχειρήματος, ρίχνουμε μια ματιά στο πώς εξελίχθηκε η παραπληροφόρηση, τι μορφές πήρε και στις δύο χώρες και τι μπορούμε να περιμένουμε. Πρόκειται για μία ειλικρινή συζήτηση με μέλη της παραπάνω πρωτοβουλίας για την πορεία της παραπληροφόρησης τόσο στο παρόν και όσο και στο μέλλον με σημεία αναφοράς τη Ρουμανία και την Ελλάδα.

Oμιλητές εδώ θα είναι οι:

• Νίκο Παναγιώτου, Αναπληρωτής Καθηγητής του Τμήματος Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ του Α.Π.Θ..

• Erasmia Tsipou | Aristotle University of Thessaloniki

• Ciprian Cucu | Forum Apulum | December 1st 1918 Alba Iulia University