“Skills for migrants entrepreneurs!”: Διεξαγωγή της τρίτης συνάντησης στη Θεσσαλονίκη

Η τρίτη συνάντηση του έργου «Skills for migrants entrepreneurs!», το οποίο εντάσσεται στο KA2 του Erasmus+ πραγματοποιήθηκε από 8-9 Ιουνίου 2018 στη Θεσσαλονίκη. Σκοπός του έργου είναι η δημιουργία οδηγών που θα βοηθήσει τους πρόσφυγες και μετανάστες να ξεκινήσουν τη δική τους επιχείρηση στις χώρες υποδοχής.

Κατά τη διάρκεια της συνάντησης συζητήθηκαν η μέχρι τώρα πορεία του έργου και αποφασίστηκαν τα επόμενα βήματα και οι υποχρεώσεις των οργανισμών που συμμετέχουν στο έργο. Ακόμη, παραχωρήθηκε συνέντευξη στην ΕΡΤ3 όπου έγινε λόγος για τον κοινωνικό αντίκτυπο των εν λόγω προγραμμάτων.

Στην συνάντηση το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης εκπροσώπησε με την παρουσία του ο κ. Νικόλαος Παναγιώτου και η κ. Σπυριδούλα Μάρκου.

Οι εταίροι

Στο έργο λαμβάνουν μέρος έξι οργανισμοί από Σουηδία, Ιταλία, Ελλάδα, Αυστρία και Ρουμανία.

IFALL – Integration För Alla (Σουηδία)

Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (Πανεπιστήμιο, Ελλάδα)

Euro-Net (Ιταλία)

Coriss (Ιταλία)