Podcast «Οι Κυριακές του Κόσμου»: Ελλάδα – Τουρκία σε αναζήτηση μίας νέας ισορροπίας

Διεθνείς ειδήσεις, θέματα που μας αφορούν και αξίζουν την προσοχή μας, μια συζήτηση-διάλογος για όσα ακούσαμε, διαβάσαμε, ερευνήσαμε και θέλουμε να μοιραστούμε μαζί σας.

Κάθε εβδομάδα στο athensvoice.gr, στο podcast «Οι Κυριακές του Κόσμου» οι καθηγητές του τμήματος Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και ιδρυτές του Εργαστηρίου Ειρηνευτικής Δημοσιογραφίας Νίκος Παναγιώτου και Χρήστος Φραγκονικολόπουλος αναλύουν την επικαιρότητα, συνομιλούν με καλεσμένους και ανταλλάσσουν απόψεις, ιδέες και εντυπώσεις από τα γεγονότα που συμβαίνουν στη ζωή μας και μας επηρεάζουν.

Στο σημερινό επεισόδιο του podcast οι δύο καθηγητές συζητούν με καλεσμένο τον Αλέξη Ηρακλείδη, ομότιμο καθηγητή Διεθνών Σχέσεων και επίλυσης συγκρούσεων στο Πάντειο Πανεπιστήμιο, για τις ελληνοτουρκικές σχέσεις και τις αποφάσεις που όρισαν το παρελθόν και το παρόν των σχέσεων αυτών. Ποιες είναι οι δυσκολίες και οι ευκαιρίες για τις ελληνοτουρκικές σχέσεις;

Μπορείτε να ακολουθήσετε το podcast “Οι Κυριακές του Κόσμου” στο Spotify, το Google Podcasts και το Apple Podcasts.