Media Literacy Week 2020: Παρουσιάσεις σεμιναρίου 11ης Νοεμβρίου

Ολοκληρώθηκε  με μεγάλη επιτυχία στις 11 Νοεμβρίου 2020 το διαδικτυακό σεμινάριο με θέμα “Πώς οι βιβλιοθήκες λειτουργούν κατά την περίοδο της πανδημίας” στο πλαίσιο της 4ης Ελληνικής Εβδομαδας για την Παιδεία στα ΜΜΕ 2020.

Το διαδικτυακό σεμινάριο διοργανώθηκε από το Εργαστήριο Ειρηνευτικής Δημοσιογραφίας του Τμήματος Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με την Ένωση Ελλήνων Βιβλιοθηκονόμων – Επιστημόνων Πληροφόρησης, το Κολλέγιο Ανατόλια, το Journalists About Journalism, το Goethe-Institut Thessaloniki, την Αμερικανική Γεωργική Σχολή, το Digital Communication Network Global και τις Εκδόσεις του Πανεπιστημίου Μακεδονίας. Στόχος του ήταν η ενημέρωση, η ανταλλαγή πρακτικών και η προώθηση των τρόπων που λειτούργησαν και λειτουργούν κάποιες βιβλιοθήκες στην Ελλάδα και την Κύπρο.

Την εκδήλωση προλόγισε η κ. Αντωνία Αράχωβα, μέλος του Governing Board της Διεθνούς Ένωσης Βιβλιοθηκών (IFLA) και IFLA Treasurer 2019-2021.

Ακολουθούν οι παρουσιάσεις των ομιλητών του σεμιναρίου: Ασπασία Τασιοπούλου, Βιβλιοθηκονόμος στη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη της Βέροιας

“Η λειτουργία της βιβλιοθήκης του Πανεπιστημίου Πειραιώς και οι συνέργειες

Ομιλητήτρια: Δρ. Ανθή Κατσιρίκου, Προϊσταμένη της Βιβλιοθήκης του Πανεπιστημίου Πειραιώς και Πρόεδρος της ΕΕΒΕΠ.

“Η λειτουργία των βιβλιοθηκών εν καιρώ πανδημίας σε Ελλάδα και Κύπρο: η βιβλιοθήκη του ΟΠΑ”

Ομιλητής: Αντώνης Μουρίκης, Βιβλιοθηκονόμος στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών.

“Οι βιβλιοθήκες της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής & του Perrotis College”

Ομιλήτρια: Ηρώ Σωτηριάδου, Βιβλιοθηκονόμος, Αμερικανική Γεωργική Σχολή & Perrotis College.

“Γραμματισμός στην πληροφόρηση για θέματα υγείας: Η θέση των βιβλιοθηκών”

Ομιλήτριες: Δαμιάνα Κουτσομίχα, Διευθύντρια Βιβλιοθηκών Αμερικάνικης Γεωργικής Σχολής & Perrotis College.
Ανθή Μπάλιου, Βιβλιοθηκονόμος, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, Υποψήφια διδάκτωρ, Τμήμα Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ, ΑΠΘ.

“Πώς οι βιβλιοθήκες λειτουργούν κατά την περίοδο της πανδημίας: Οι βιβλιοθήκες του Κολλεγίου Ανατόλια”

Ομιλήτρια: Εύη Τραμαντζά, Διευθύντρια Βιβλιοθηκών και Αρχείων στο Κολλέγιο Ανατόλια.

“Λειτουργία βιβλιοθήκης Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου κατά την περίοδο της πανδημίας”

Ομιλήτρια: Χρυσάνθη Σταύρου Βιβλιοθηκονόμος στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου.

“Η δημόσια κεντρική βιβλιοθήκη Βέροιας σε καιρούς κρίσης.”

Ομιλήτρια: Ασπασία Τασιοπούλου, Βιβλιοθηκονόμος στη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη της Βέροιας