37 Πολεμικοί ανταποκριτές στα θρανία!

Στο πρώτο “Journalists Field Safety” Training School που ολοκληρώθηκε με επιτυχία στο Κιλκίς

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το 1ο σχολείο “Journalists Field Safety” Training School για πολεμικούς ανταποκριτές, το οποίο έλαβε χώρα στο Κιλκίς από τις 24 έως τις 28 Νοεμβρίου 2019. Το σχολείο, το οποίο διοργανώθηκε από το Εργαστήριο Διεθνούς και Ειρηνευτικής Δημοσιογραφίας του Τμήματος Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, παρακολούθησαν 37 συμμετέχοντες, νέοι και έμπειροι επαγγελματίες των μέσων από Ελλάδα και το εξωτερικό.

Το εγχείρημα αυτό πραγματοποιήθηκε  σε συνεργασία με το Πολυεθνικό Κέντρο Εκπαίδευσης Επιχειρήσεων Υποστήριξης της Ειρήνης (ΠΚΕΕΥΕ), και με την υποστήριξη του Incubator for Media Education and Development (IΜΕdD), της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Δημοσιογράφων (EFJ), του Digital Communications Network  SouthEast Europe Hub.

Οι ομιλητές (καθηγητές, δημοσιογράφοι με σημαντικές διακρίσεις και δουλειές στο ενεργητικό τους στον τομέα της κάλυψης πολέμων και κρίσεων και ειδικοί σε ιατρικά θέματα): Χρήστος Φραγκονικολόπουλος, Καθηγητής Τμήματος Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ ΑΠΘ, Ανδρέας Βέγλης, Καθηγητής Τμήματος Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ, ΑΠΘ, Νίκος Παναγιώτου, Επίκουρος Καθηγητής Τμήματος Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ ΑΠΘ, Andrien Collin, Franak Viacorka, Χρήστος Σμιλιάνης, Ηλίας Νικέζης υπ. Διδάκτορας Τμήματος Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ ΑΠΘ, Sidsel Wold, Σωτήρης Δανέζης, Λευτέρης Πιταράκης (AP), Christopher Harper, Δημήτριος Άλλιος, Γενικός Χειρούργος Επιμελητής Β’ στο ΕΚΑΒ, Νέλη Καμπαρούδη, Αναισθησιολόγος και Επιμελήτρια Β’ στο Θεαγένειο Νοσοκομείο, Επιστημονικοί Συνεργάτες ΠΜΣ «Παγκόσμια Υγεία – Ιατρική Καταστροφών».

Το σχολείο πραγματοποιήθηκε σε ανάλογα διαμορφωμένους χώρους, ώστε το συνολικό αποτέλεσμα να προσομοιάζει στο πραγματικό πεδίο, προκειμένου να εμπεδωθεί μία ολοκληρωμένη εμπειρία στους συμμετέχοντες. Η παραπάνω εντατική εκπαίδευση, περιελάμβανε θεωρητική και πρακτική εκπαίδευση.

Η εν λόγω πρωτοβουλία αποτελεί μια σημαντική προσπάθεια συνεργασίας Πανεπιστημίου, Ενόπλων Δυνάμεων, Οργανισμών για τη λειτουργία ενός διεθνούς σχολείου για επαγγελματίες και νέους δημοσιογράφους με σκοπό την κατάλληλη προετοιμασία τους σε ρεαλιστικές συνθήκες, αλλά και την παροχή των απαραίτητων γνώσεων για την αντιμετώπιση σημαντικών προκλήσεων που αντιμετωπίζουν στο πεδίο των πολέμων και κρίσεων οι πολεμικοί ανταποκριτές.

Όλοι όσοι παρακολούθησαν το πρόγραμμα είχαν την ευκαιρία να επικοινωνήσουν και να αντλήσουν πληροφορίες από ένα περιβάλλον περίπλοκο, αλλά και να κατανοήσουν το πώς πρέπει να ανταπεξέλθουν σε αντίστοιχους πιθανούς κινδύνους, φροντίζοντας για την προσωπική τους ασφάλεια και ακεραιότητα.