Ανοικτή συζήτηση «Ευρωπαϊκή Ένωση, Πανεπιστήμιο και Νεολαία»

Tο Εργαστήριο Ειρηνευτικής Δημοσιογραφίας του Tμήματος Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και η Έδρα Jean Monnet για τη Δημοσιογραφία της Ευρωπαϊκής Ολοκλήρωσηςέχουν αναλάβει, μέσω του προγράμματος #pressEU_NextGen, την υλοποίηση μιας σειράς δράσεων, που εντάσσονται στην καμπάνια του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου για τις επικείμενες εκλογές.

Στο πλαίσιο αυτό, διοργανώνεται εκδήλωση με θέμα «Ευρωπαϊκή Ένωση, Πανεπιστήμιο και Νεολαία», η οποία θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 18 Μαρτίου 2019 και ώρα 14:30, στο Αμφιθέατρο 4 (1ος όροφος) της Νομικής Σχολής του ΑΠΘ.

Ομιλητές:
Χρύσα Αντωνίου, Επικεφαλής του Κέντρου Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης Europe Direct Θεσσαλονίκης
Σοφία – Ελευθερία Γωνιδά, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια τμήματος Ψυχολογίας, ΑΠΘ

Συντονιστής της συζήτησης:
Χρήστος Φραγκονικολόπουλος, Καθηγητής τμήματος Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ, ΑΠΘ

Με γνώμονα την ενεργοποίηση της συμμετοχής των πολιτών στις εκλογές για το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο τον Μάιο του 2019, κατά τη διάρκειά της εκδήλωσης θα παρουσιαστούν οι πρωτοβουλίες και τα προγράμματα που έχει αναπτύξει η Ευρωπαϊκή Ένωση για τις νέες και τους νέους και θα αναδειχθούν ζητήματα που τους αφορούν άμεσα.

Με δεδομένο ότι οι νέες/νέοι αποτελούν ένα από τα πιο ενεργά κομμάτια του γενικού πληθυσμού, καλούνται οι φοιτήτριες και οι φοιτητές του ΑΠΘ, αλλά και νέες/νέοι εκτός Πανεπιστημιακής Κοινότητας να συμβάλουν στη συζήτηση και να παρουσιάσουν τις δικές τους προτάσεις για την αντιμετώπιση των προβλημάτων και την ολοκλήρωση της Ευρωπαϊκής Ένωσης μέσω των εκλεγμένων οργάνων της και της ενεργής συμμετοχής των πολιτών της.

Η είσοδος είναι ελεύθερη για το κοινό.

Διαβάστε το Δελτίο Τύπου.