Ανακοίνωση: Webinar «Health and Well-being of Youth during Covid-19»

Το DCN SEE Hub, το Digital Communication Network και το World Learning διοργανώνουν το webinar “Health and Well-being of Youth during Covid-19”, ένα διαδικτυακό event που θα λάβει χώρα στις 19 Αυγούστου του 2020, στις 17:00 μ.μ. (Ώρα Ελλάδας).

Εν προκειμένω, στο επίκεντρο της συζήτησης έρχεται ο τρόπος με τον οποίο η πανδημία επιδρά στη ψυχική υγεία και την ευεξία των νέων, ιδίως εκείνων που ανήκουν σε ευάλωτες ομάδες. Καθώς οι οικογένειες και οι κοινότητες προσπαθούν να ανταπεξέλθουν σε αυτήν την κατάσταση-πρόκληση, αναδεικνύεται ως σημαντική προτεραιότητα η αντιμετώπιση του άγχους, των φόβων και των ανησυχιών που βιώνουν παιδιά και νέοι. Έτσι, λοιπόν, αναλυθούν στρατηγικές και εργαλεία κατάλληλα για την προώθηση της ψυχικής υγείας και την ανταπόκριση στις ανάγκες και τα ενδιαφέροντα των νέων. Επιπλέον, με το διαδικτυακό αυτό σεμινάριο που θα έχει διαδραστικό χαρακτήρα για το κοινό, θα δοθούν πρακτικές συμβουλές και τεχνικές διαχείρισης που μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως απάντηση στα συνεχή μέτρα του social-distancing, της καραντίνας και της απομόνωσης.

Εδώ, έχουν προσκληθεί ως ομιλητές οι:

-Saba Hakeem│Project Coordinator│Center for Health and Gender Equality│Lahore, Pakistan

-Dr Basu│Clinical Psychologist and Instructor, Mass General Hospital, Harvard Medical School│Research Scientist at the Harvard T.H. Chan School of Public Health │USA

-Sunita Bishunki│Secretary-General│Dalit Youth Alliance│Kathmandu, Nepal

-Priyadarshini Mahara│National Media Co-Incharge│Indian Youth Congress│New Delhi, India

Για την εγγραφή σας, ακολουθήστε τον παρακάτω σύνδεσμο: https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZApc-mtqzwqGda-p_cN2lXGulS8Xo7Q61DE