Webinar «Journalism and COVID-19: Impact of the Global Pandemic»

To DCN SEE Hub, το Digital Communication Network και το World Learning διοργανώνουν το webinar «Journalism and COVID-19 Impact of the Global Pandemic» το οποίο θα διεξαχθεί στις 14 Οκτωβρίου του 2020, στις 18:00 (Ώρα Ελλάδας).

Ενώ όλος ο πλανήτης βρίσκεται αντιμέτωπος με την πανδημία, έχουν αναδυθεί σοβαρές προκλήσεις που επηρεάζουν διάφορες πτυχές της κοινωνίας και της οικονομίας. Το εν λόγω διαδικτυακό σεμινάριο θα εστιάσει στο πώς η κρίση αυτή επηρεάζει μεταξύ άλλων και τη δημοσιογραφία.

Σε κάθε είδους μέσου μαζικής ενημέρωσης, οι εργαζόμενοι έρχονται αντιμέτωποι με απολύσεις, και συνεχώς οι θέσεις μειώνονται. Αλλά και όσον αφορά την ασφάλεια του επαγγέλματος και εκεί προκύπτουν σημαντικά ζητήματα. Οι απειλές και οι επιθέσεις εναντίον δημοσιογράφων εν μέσω και της πανδημίας, όπως λεκτικές επιθέσεις και παρενόχληση από την αστυνομία, έχουν ενταθεί και έχουν θέσει σε κίνδυνο την ασφάλεια πολλών εκπροσώπων του κλάδου.

Για την αντιμετώπιση αυτών των ανησυχιών, ομιλητές από όλο τον κόσμο θα συζητήσουν τις πιθανές βραχυπρόθεσμες και μακροπρόθεσμες επιπτώσεις της επίδρασης του COVID-19 στη δημοσιογραφία και τα μέσα ενημέρωσης. Η συγκεκριμένη εκδήλωση θα δώσει έμφαση στην  εξαγωγή μίας σφαιρικής εικόνας του πώς η εξάπλωση του COVID-19 έχει επιφέρει μετασχηματισμούς και στη βιομηχανία της δημοσιογραφίας καθώς και τι μπορεί να συνεπάγεται κάτι τέτοιο για το μέλλον της δημοσιογραφίας.

Oμιλητές εδώ θα είναι οι:

-Damian Radcliffe│ Carolyn S. Chambers Professor of Journalism and Professor of Practice │ University of Oregon │ Oregon, USA

-Parvathi Benu│ Senior Reporter and Sub Editor│ The New Indian Express│ Kerala, India U.S. State -Department Fellows Exchange Alumnus, Fall 2019

-Sarah Scire│ Staff Writer for Nieman Lab│ Nieman Foundation for Journalism │ New York, USA

-Sher Ali Khalti│ Staff Reporter│ The News│ Lahore, Pakistan

-Fatima Bahja│ Researcher & Coordinator, New Initiatives │ International Center for Journalists│ Washington, DC, USA Για την εγγραφή σας, ακολουθήστε τον παρακάτω σύνδεσμο: https://bit.ly/2IffeB9