Podcast «Οι Κυριακές του Κόσμου»: Η Ευρωπαϊκή Ένωση και τα διδάγματα της παγκόσμιας υγειονομικής κρίσης

Διεθνείς ειδήσεις, θέματα που μας αφορούν και αξίζουν την προσοχή μας, μια συζήτηση-διάλογος για όσα ακούσαμε, διαβάσαμε, ερευνήσαμε και θέλουμε να μοιραστούμε μαζί σας.

Κάθε εβδομάδα στο athensvoice.gr, στο podcast «Οι Κυριακές του Κόσμου» οι καθηγητές του τμήματος Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και ιδρυτές του Εργαστηρίου Ειρηνευτικής Δημοσιογραφίας Νίκος Παναγιώτου και Χρήστος Φραγκονικολόπουλος αναλύουν την επικαιρότητα, συνομιλούν με καλεσμένους και ανταλλάσσουν απόψεις, ιδέες και εντυπώσεις από τα γεγονότα που συμβαίνουν στη ζωή μας και μας επηρεάζουν.

Στο σημερινό επεισόδιο οι δύο καθηγητές συζητούν για το υπό έκδοση βιβλίο του κυρίου Φραγκονικολόπουλου «Η Ευρωπαϊκή Ένωση και τα διδάγματα της παγκόσμιας υγειονομικής κρίσης» (εκδόσεις Επίκεντρο). Μία νέα πρόταση για τη δημοκρατία, τον διάλογο και τη δημόσια διπλωματία. Μια συγγραφική παρέμβαση σε μία κρίσιμη στιγμή από τον καθηγητή Διεθνών Σχέσεων & ΜΜΕ, κάτοχο της Έδρας Jean Monnet στο Τμήμα Δημοσιογραφίας & ΜΜΕ του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Τι αλλαγές έφερε στη δημόσια διπλωματία η πανδημία; Ποιες είναι οι γεωπολιτικές επιπτώσεις; Αμφισβητήθηκε από τα κράτη-μέλη η λεγόμενη κοινοτική αλληλεγγύη ή υπερίσχυσε η συνεργασία; Πώς αντιμετωπίστηκαν οι διπλωματικές διαδικασίες και οι ειρηνευτικές προσπάθειες κατά τη διάρκεια της υγειονομικής κρίσης; Με ποιες προκλήσεις έρχεται, πλέον, αντιμέτωπη η ευρωπαϊκή δημόσια διπλωματία;

Μπορείτε να ακολουθήσετε το podcast “Οι Κυριακές του Κόσμου” στο Spotify, το Google Podcasts και το Apple Podcasts.