Ρεπορτάζ από την πρώτη γραμμή: Κρατώντας τους δημοσιογράφους ασφαλείς σε εμπόλεμες ζώνες

Το United Nations Academic Impact επισημαίνει το 1ο σχολείο “Journalists Field Safety” Training School για πολεμικούς ανταποκριτές, που διοργανώθηκε από το Εργαστήριο Διεθνούς και Ειρηνευτικής Δημοσιογραφίας του Τμήματος Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, την Έδρα Jean Monnet, το Πολυεθνικό Κέντρο Εκπαίδευσης Επιχειρήσεων Υποστήριξης της Ειρήνης (ΠΚΕΕΥΕ), με την υποστήριξη επίσης του Incubator for Media Education and Development (IΜΕdD), της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Δημοσιογράφων (EFJ), και του Digital Communications Network  SouthEast Europe Hub (DCN SE Hub).

Το εγχείρημα αυτό ολοκληρώθηκε με επιτυχία στο Κιλκίς από τις 24 έως τις 28 Νοεμβρίου 2019, ενώ το παρακολούθησαν 37 συμμετέχοντες, νέοι και έμπειροι επαγγελματίες των μέσων από Ελλάδα και το εξωτερικό.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε την σχετική ανακοίνωση του United Nations Academic Impact: https://academicimpact.un.org/content/reporting-front-lines-keeping-journalists-safe-war-zones?fbclid=IwAR2blNam0V50jqPP8BtPTeCMzBXsHxcKUzrLM8_5R3Vr0sGI2XN6Xfxnpg0