Ανοικτή εκδήλωση με θέμα: «Η Ευρώπη για τους νέους» στον δήμο Αμπελοκήπων – Μενεμένης

Το Εργαστήριο Ειρηνευτικής Δημοσιογραφίας του Tμήματος Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και η Έδρα Jean Monnet για τη Δημοσιογραφία της Ευρωπαϊκής Ολοκλήρωσης έχουν αναλάβει, μέσω του προγράμματος #pressEU_NextGen, την υλοποίηση μιας σειράς δράσεων, που εντάσσονται στην επικοινωνιακή καμπάνια του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου για τις επικείμενες εκλογές.

Στο πλαίσιο αυτό, διοργανώνεται η τρίτη, κατά σειρά, εκδήλωση με θέμα «Η Ευρώπη για τους νέους», η οποία θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 10 Απριλίου 2019 και ώρα 19:00, στην αίθουσα δημοτικού συμβουλίου Αμπελοκήπων- Μενεμένης (Πατριάρχου Γεωργίου Ε’, 12 Αμπελόκηποι).

Την εκδήλωση θα χαιρετίσει ο κ. Αθανάσιος Παπαγεωργίου, Γενικός Γραμματέας του δήμου Αμπελοκήπων- Μενεμένης.

Ομιλητές:

Χρύσα Αντωνίου, Επικεφαλής του Κέντρου Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης Europe Direct Θεσσαλονίκης

Ευτυχία Τούλλιου, Υποψήφια Διδάκτωρ του Τμήματος Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ, ΑΠΘ- Πρόεδρος Επιστημονικής Εταιρείας «European School Radio, Το Πρώτο Μαθητικό Ραδιόφωνο»

Ναυσικά Γκράτσιου, Δημοσιογράφος FM100 Θεσσαλονίκη

Γιώργος Παπαγεωργίου, Φοιτητής Νομικής ΑΠΘ- Μέλος Εθνικής Ομάδας Εργασίας (Ε.Ο.Σ) για το Δομημένο Διάλογο για τη Νεολαία

Συντονιστής της συζήτησης:

Χρήστος Φραγκονικολόπουλος,Καθηγητής τμήματος Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ, ΑΠΘ

Η Ευρωπαϊκή Ένωση εργάζεται για την στήριξη της ακαδημαϊκής και επαγγελματικής κατάρτισης των νέων μέσω της βελτίωσης των δεξιοτήτων τους, της προώθησης της φοιτητικής κινητικότητας και της παροχής θέσεων πρακτικής άσκησης στο εξωτερικό. Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης θα παρουσιαστούν οι πρωτοβουλίες και τα προγράμματα που έχει αναπτύξει η Ευρωπαϊκή Ένωση για την πραγματοποίηση των παραπάνω.

Οι νέες και νέοι που θα παρακολουθήσουν την εκδήλωση θα έχουν τη δυνατότητα να ενημερωθούν για τη σημασία των ευρωεκλογών που θα διεξαχθούν στις 26 Μαΐου 2019 και παράλληλα να συμμετέχουν ενεργά στη συζήτηση, παρουσιάζοντας τις δικές τους προτάσεις για την αντιμετώπιση των προβλημάτων που αντιμετωπίζει η Ευρωπαϊκή Ένωση ή για θέματα που αφορούν την ολοκλήρωσή της.

Η είσοδος θα είναι ελεύθερη για το κοινό.

Πότε

Τρίτη 9 Απριλίου 2019, στις 19:00