Ανοικτή εκδήλωση με θέμα: «Ευρωπαϊκή Ένωση, Ανθρώπινα Δικαιώματα και Αξίες» στο Δημαρχιακό Μέγαρο Θεσσαλονίκης

Το Εργαστήριο Ειρηνευτικής Δημοσιογραφίας του Tμήματος Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και η Έδρα Jean Monnet για τη Δημοσιογραφία της Ευρωπαϊκής Ολοκλήρωσηςέχουν αναλάβει, μέσω του προγράμματος #pressEU_NextGen, την υλοποίηση μιας σειράς δράσεων, που εντάσσονται στην επικοινωνιακή καμπάνια του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου για τις επικείμενες εκλογές.

Στο πλαίσιο αυτό, και σε συνεργασία με τα Κέντρα Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης Εurope Direct Θεσσαλονίκης- ΚΕΔΗΘ και Europe Direct Χαλκιδικής- Business Mentality, διοργανώνεται εκδήλωση με θέμα «Ευρωπαϊκή Ένωση, Ανθρώπινα Δικαιώματα και Αξίες» η οποία θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 7 Μαΐου 2019 και ώρα 19:00, στην αίθουσα «Μανόλης Αναγνωστάκης» του Δημαρχιακού Μεγάρου Θεσσαλονίκης.

Ομιλητές:
Κωνσταντίνος Τσιτσελίκης, Καθηγητής τμήματος Βαλκανικών, Σλαβικών & Ανατολικών Σπουδών, ΠΑΜΑΚ
Λίνα Παπαδοπούλου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Συνταγμτικού Δικαίου, Νομική Σχολή, ΑΠΘ
Απόστολος Πάνας, Επικεφαλής Europe Direct Χαλκιδικής

Συντονιστής της συζήτησης:
Γρηγόρης Πασχαλίδης, Καθηγητής τμήματος Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ, ΑΠΘ

Η είσοδος θα είναι ελεύθερη για το κοινό.

*H εκδήλωση θα καλυφθεί ζωντανά μέσω live streaming.